پوسیدگی دندان کودکان همراه با راه های پیشگیری و درمان

بازدید: 25 بازدید
پوسیدگی دندان کودکان همراه با راههای پیشگیری و درمان

پوسیدگی دندان، یکی از بدترین و دردناکترین مشکلاتی است که می تواند برای افراد اتفاق بیافتد. اما همانطور که می دانید، این مشکل نه تنها در بزرگسالان بلکه در میان کودکان نیز شایع است. امروزه پوسیدگی دندان کودکان، یکی از معضلات والدین محسوب شده و برای درمان آن علاوه بر امتحان کردن راه های مختلف، به انواع پزشک از تغذیه گرفته تا دندانپزشک مراجعه می کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی دلایل پوسیدگی دندان کودکان، راه هایی برای درمان و پیشگیری از این مشکل و معرفی بهترین محصولات برای سلامت دهان و دندان کودک و نوزاد شما بپردازیم.

پوسیدگی دندان کودکان چیست؟

پوسیدگی دندان کودکان، یکی از شایع ترین مشکلات در میان کودکان از هر سنی می باشد. آمار ها نشان می دهد احتمال  پوسیدگی دندان های شیری در کودکان از ابتلای آنها به بیماری آسم 5 برابر بیشتر است. این پوسیدگی دندان کودکان از سنین کم شروع شده و در بعضی مواردی تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند. البته که این پوسیدگی دندان مشکلاتی را برای کودک از جمله، غذا خوردن، حضور در جمع دوستان، صحبت  کردن و … به بار می آورد. قبل از این که به مسئله پوسیدگی دندان کودکان بپردازیم، بیایید با مفهوم پوسیدگی دندان آشنا شویم.

پوسیدگی دندان به چه معناست؟

دندان ها دارای یک سطح خارجی به نام مینای دندان هستند. زمانی که این مینای دندان آسیب دیده و تخریب شود، به اصطلاح فرد دچار پوسیدگی دندان شده است. در واقع افراد زمانی دچار پوسیدگی دندان می شوند که لایه مخربی به نام پلاگ به وسیله باکتری ها بر سطح دندان به وجود بیاید. حال اگر افراد از این دندان های مراقبت نکنند، به دکتر مراجعه نکرده و یا خوردن شیرینی و مواد مضر برای دندان را قطع نکنند، این باکتری ها به تدریج رشد کرده و باعث تخریب دیوار دندانها، یعنی مینای دندان می شوند. مطمئنا تا به حال حفره هایی را بر روی دندان دیده اید، این حفره ها همان پوسیدگی دندان هستند که در صورت عدم رسیدگی، می توانند باعث نابودی کامل دندان شوند.

پوسیدگی دندان در کودکان چگونه است؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم، پوسیدگی دندان فرآیندی است که طی آن پلاگ ها موجب تخریب مینای دندان می شوند که این مسئله درکودکان، برای 4 دندان جلو بیشتر پیش می آید. در واقع پوسیدگی دندان کودکان، به علت فضای آلوده دهان و بزاق کودک، موجب تشکیل پلاگ شده که اگر به آن ها توجه نشده و به پزشک مراجعه نشود، موجب پوسیدگی دندان کودکان خواهد شد.

پوسیدگی دندان در کودکان چگونه است؟
پوسیدگی دندان در کودکان چگونه است؟

در کودکان زیر 2 سال نیز، پوسیدگی دندان شایع می باشد و این امر به علت مصرف شیر خشک از شیشه شیر در شب، مصرف مواد قندی و شیرین در شب و درواقع در زمان خواب، از مهمترین و اصلی ترین دلایل پوسیدگی دندان کودکان زیر 2 سال است که به آن پوسیدگی دندان شیری نیز می گویند.

اصلی ترین علت ها در پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان کودکان دلایلی زیادی دارد اما اصلی ترین دلایل آن عبارت اند از؛

 1. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان کودکان
 2. خواباندن کودکان با شیشه آب میوه و یا شیر خشک
 3. چکاپ نکردن دندان کودکان نزد دندان پزشک
 4. مصرف زیاد کربوهیدرات و شیرینی توسط کودکان
 5. ژنتیک
 6. مصرف آب بدون فلوراید و یا کم فلوراید
 7. منطقه جغرافیایی محل سکونت
 8. کودکانی با بزاق کمتر از حد معمول
 9. منتقل شدن بزاق آلوده به دهان کودک از دهان سایرین
 10. تغذیه نادرست و نامناسب مادر در زمان بارداری

این دلایل مهمترین، اصلی ترین و تاثیر گذارترین موارد، برای پوسیدگی دندان کودکان است، رعایت آن ها می تواند در جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان کاملا موثر باشد.

علائم پوسیدگی دندان کودکان

اولین و مهمترین علامت در پوسیدگی دندان کودک، تغییر رنگ دندان می باشد. دندان هایی که دچار پوسیدگی می شوند، ابتدا به رنگ گچ در می آیند و سپس، شروع به قهوه ای شدن و سیاه شدن می کنند. پس دقت داشته باشید، زمانی که این حالت گچی شکل را بر روی دندان های کودکتان دیدید، حتما به دکتر دندان پزشک مراجعه کنید. تشخیص این امر که آیا دندان درحال پوسیدگی است یا نه بر عهده دکتر می باشد.

دلایل مراقبت از دندان شیری

متاسفانه این باور غلط در میان والدین وجود دارد که دندان های شیری به این دلیل که دائمی نیستند و خواهند افتاد پس نیازی به مراقبت ندارند؛ این باور اشتباه باعث می شود با عدم توجه به این دندان های شیری، آنها دچار پوسیدگی شوند و در موارد پزشک ناچار به کشیدن آنها باشد. این کشیدن پیش از موعد دندان علاوه بر تاثیر در اعتماد به نفس و صحبت کردن کودکان، موجب ایجاد فضاهایی خالی در میان دندان ها می شود که در آینده دندان های دائمی را کج و بد فرم می کند.

درمان پوسیدگی دندان کودکان

اگر کودک شما با مشکل پوسیدگی دندان مواجه و این مسئله از طرف دندان پزشک تایید شده است، حال باید به دنبال راهی برای درمان آن باشید. این مشکل چندین راه درمان دارد که عبارت اند از:

درمان پوسیدگی دندان
درمان پوسیدگی دندان
 1. فیشور سیلانت تراپی
 2. کشیدن دندان شیری
 3. فلورایدتراپی
 4. روکش دندان شیری
 5. عصب‌کشی دندان شیری

این راه های درمان می توانند موجب بهبود مشکل پوسیدگی دندان فرزند شما شوند.

فیشور سیلانت تراپی

در واقع روشی است که در آن حفره و یا سوراخی که به وسیله پوسیدگی در دندان ایجاد شده را می پوشانند که این روش در هر دو دندان شیری و دائمی قابل اجرا و موثر است.

فلورایدتراپی

در این روش به صورت موضعی و یا سیستماتیک به دندان ها فلوراید می رسانند و به وسیله آن از مینای دندان محافظت کرده و از پوسیدگی بیش از حد دندان جلوگیری می کنند.

روکش دندان شیری

زمانی که دندان دچار تخریب به صورت گسترده شده، نیاز به روکش دندان دارد تا این تخریب را کاور کند. معمولا دندان ها بعد از عصب کشی به این روکش احتیاج پیدا می کنند.

عصب‌کشی دندان شیری

در این روش بافت پالپ دندان که آسیب دیده است، توسط دندان پزشک اطفال انجام می شود. درواقع این بافت عروق خونی و رگ های عصبی است که در ریشه دندان وجود دارد. کار ریشه دندان، نگه داشتن محکم دندان در لثه است.

کشیدن دندان شیری

این مرحله به عنوان آخرین راه توصیه می شود و به این معناسب که مواردی که در بالا گفته شد برای درمان دندان کودک بی فایده است و دندان باید کشیده شود.

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

همانطور که همیشه گفته می شود، بهتر است پیشگیری کنید تا کارتان به درمان نکشد. با رعایت نکات زیر می توانید از پوسیدگی دندان های کودکتان جلوگیری کنید.

 1. تغذیه مناسب و مراقبت مادر در دوران بارداری
 2. خرید و انتخاب شیشه شیر و پستونک مناسب با لثه کودک
 3. انتخاب شیر خشک کم ضرر و مناسب
 4. اهمیت به دندان ها و تمیز کردن آنها از ابتدای رویش
 5. اجتناب از خواباندن کودک با شیشه شیر، آب میوه و یا غذا
 6. تشویق و ترغیب کودکان به مسواک زدن
 7. عدم استفاده از آب میوه، مواد قندی، شیر طعم دار و نوشابه به مقدار زیاد برای کودک
 8. استفاده از آب دارای فلوراید
 9. ترغیب کودک برای نوشیدن آب یا شیر به وسیله لیوان در بازه 12 تا 15 ماهگی
 10. مصرف بسیار کم مواد خوراکی شیرین، آدامس، آبنبات و … برای کودک
 11. مراجعه به دندان پزشک اطفال و چکاپ دندان کودک قبل از 1 سالگی
 12. استفاده از نخ دندان پس از 2 سالگی کودک
 13. برای جلوگیری از انتقال آلودگی و بزاق بزرگسالان به دهان کودک، از ظروف و شیشه مخصوص کودک استفاده شود.

شما می توانید تنها با رعایت این نکات دندانهای کودکتان را از پوسیدگی حفظ کرده و مانع از خراب شدن دندانهایش شوید.

محصولات سلامت دهان و دندان کودک

استفاده از بعضی محصولات مانند، مسواک، خمیر دندان، شیشه شیر مناسب و … در پوسیدگی دندان کودک بسیار موثر می باشد و اگر از محصولات نامرغوب و نامناسب استفاده شود، دندان های کودکان به دلیل آسیب پذیر بودن به سرعت پوسیده و خراب می شوند. استفاده از محصولات اصولی و با کیفیت سلامت دهان و دندان فرزند شما را تضمین می کند.

مسواک کودک یکی از مهم ترین ابزار برای شست شوی دندان و پاکسازی دندان از پلاگ های تخریب کننده مینای دندان می باشد. مسواک بچه گانه چیکو chicoo مناسب 3 تا 6 سال، محصولی بی نظیر برای کودکان است که برسی بسیار نرم داشته و دندان ها را تحت فشار قرار نمی دهد. همچنین این محصول متناسب با سایز دهان کودکان ساخته شده و به هیچ عنوان دهان کودک را زخم نمی کند. برای آشنایی با دیگر محصولات این برند به سایت chicoo مراجعه کنید.

مسواک بچه گانه چیکو chicoo مناسب 3 تا 6 سال رنگ آبی
مسواک بچه گانه چیکو chicoo مناسب 3 تا 6 سال رنگ آبی

خرید مسواک کودک چیکو

خمیر دندان کودک رکن دوم پاکسازی دندان ها از پلاگ هستند که حتما باید با دندان های ضعیف و آسیب پذیر کودکان متناسب باشند و آسیبی به دندان ها وارد نکنند. خمیردندان کودک اورال بی مدل Kids مناسب بالای 3 سال، فاقد قند بوده و به خوبی از دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت می کند. همچنین این محصول استحکام دندان را بالا برده و از شکستگی و آسیب به دندان جلوگیری میکند.

خمیردندان کودک اورال بی مدل Kids مناسب بالای 3 سال حجم 75 میل
خمیردندان کودک اورال بی مدل Kids مناسب بالای 3 سال حجم 75 میل

خرید خمیر دندان اورال بی

همانطورکه گفته شد، شیشه شیر کودک، در میزان مقاومت، پوسیدگی و خرابی دندان بسیار موثر و کاربردی است .شیشه شیر eda bebe ترکیه ای، محصولی با کیفیت است که فاقد بیسفنول آ (BPA) می باشد و کاملا کاربردی و ضروری برای سلامت کودکان است.

شیشه شیر eda bebe صورتی 150 میل
شیشه شیر eda bebe صورتی 150 میل

خرید شیشه شیر eda bebe

علاوه بر مسواک های معمولی، مسواک برقی کودک باکیفیت نیز می توانند در ترغیب کردن کودکان به مسواک زدن و جلوگیری از پوسیدگی دندان بسیار موثر باشند. مسواک برقی کودک اورال بی مدل Pro Kids طرح مرد عنکبوتی، محصولی مناسب با طراحی زیبا و پرطرفدار، دارای استیکر و کیف مسافرتی می باشد. این مسواک دارای برس بسیار نرم و اندازه دهان کودکان میباشد که به صورت روزانه و Sensitive دندان ها را پاکسازی کرده و مانع از پوسیدگی در دندان ها می شود.

مسواک برقی کودک اورال بی مدل Pro Kids3 طرح اسپایدرمن
مسواک برقی کودک اورال بی مدل Pro Kids3 طرح اسپایدرمن

خرید مسواک برقی کودک اورال بی

نتیجه گیری

در این مقاله درباره ی پوسیدگی دندان کودکان، دلایل آن، راه های پیشگیری و درمان صحبت شد. همچنین با معرفی بهترین محصولات برای مراقبت از دهان و دندان کودکان به شما، یک راهنمای کامل برای استفاده از محصولات مناسب برای سلامت دندان فرزندتان ارائه دادیم. برای خرید و یا مشاهده محصولات بیشتر و مناسب تر می توانید از طریق لینک ها و یا سایت فروشگاه اینترنتی مونژو، اقدام به تهیه محصولات نمایید. شما می توانید محصول مورد نیز خود را با بالاترین کیفیت و ضمانت اصالت کالا از مونژو خریداری کنید.

 

دسته‌بندی سلامت کودک و نوزاد
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.